A magyar rap

Magyar rap története

1983-ben jelent meg a rap és meglepő,de igaz,hogy Fenyő Miklós nevéhez fűződik,mikor megjelent az albuma,Jól nézünk Miki címmel.Neki köszönhető, hogy hazánkban megjelent a break. Ugyanis minden a break-korszakkal kezdődött.Egy Németországban tett látogatása alkalmával látta először Fenyő a „furcsán” mozgó fiatalokat. De nem csak ez ragadta magával, hanem az ehhez társuló zenei irányzat is. Olyannyira, hogy itthon stúdióba vonult, hogy egy olyan albumot készítsen, melyben felhasználja az új tapasztalatokat.
mds1.pngA médiában is terjesztette az új irányzatot.

1986-ban break-klubokat alapított, versenyeket, melyek során feltűntek olyan csapatok, mint a Turbo Break Company vagy a Harlem Company. Pajor Tamás a Neurotic zenekarral készítette el a Brék című számát.  Pajor szerint ő nem csinált rapzenét, de valójában a számot a magyar rap egyik alappillérének is tekinthetjük, a nóta szövegéből olyan bandák is idéznek a számaikban, mint pl az Árral szemben.

2001-ben alakultAz első kizárólag hip-hop tánccal foglalkozó tánciskola  ezen kívül még található az ország számos pontján nagy színvonalas Hip-Hop tánccal foglalkozó iskolák: Urban Dance, X-treme, Magic Danc School, Fitdance,  West-Side, Black Time , Starlight Dance, New Generation, No Comment.
Ma már szinte természetes, hogy a tánc mint műfaj főszerepet kapott, hiszen ez az egyik legdivatosabb módja a testmozgásnak. A zenei életben is mérföldkő volt a rendszerváltás. Sokkal könnyebbé vált hozzájutni a külföldi zenékhez, videoklipekhez.

1992-ben hatalmas sikerű banda jelent meg, a Geszti Péter vezette Rapülők,ami Mc Gesztenye néven futott. Csavaros rímeikre ma is rengetegen emlékeznek

1995-ben Gangsta Zolee és a Kartel hatalmas albumot adott ki Egyenesen a gettóból címmel,ami első gengszter rap zenekar volt itthon,Szaszával és Lory B-vel alakította.

1996-ben Dopeman is csatlakozott (napjainkban testvérével zenél). Illetve a nem hivatalosan kiadott Mega Sound System több albuma is ekkoriban terjedt “kazetta másolgatással”. Ezek a szegedi srácok a durva/szókimondó szövegeikkel kavarták fel a zenei állóvizet a ’90-es évek elején.

1995-1997-ben magyar hip-hopot azonban az Animal Cannibals vitte nagyobb közönség elé, folyamatos szerepléseivel és tehetségkutató versenyekkel, napjainkig. Létezik az úgynevezett underground (földalatti) hiphop. Általában kiadatlanok, így leginkább az interneten terjednek.
Néhány előadó felsorolása napjainkból: Akkezdet Phiai, Tezsvíír, Dózis (Trogaz), Györemix, Rhyme Project, Essemm, Hősök, Bigmek, Sub Bass Monster,Deego, Funktasztikus, Norba, Bankos, Bobakrome, NKS, Rich-Zed, Fira Heffner, Siska Finuccsi, Tkyd, STB…

1998-ban Dopeman felfedezett három roma nemzetiségű fiatalt.Fekete Vonat ként indultak a rapzenéléssel.,ők voltak az első roma rap csapat.Ma már külön zenél mindhárom fiatal.

1999-ban egy másik roma csapat a TKO vitte tovább ezt az irányzatot és evvel egyidőben az első női rap előadó is feltünt,Mc.Ducky néven.Őket is Dopeman támogatta.

2000-től pedig folyamatosan jöttek a bandág,szóló rap előadók: Mohaman,Game kutya,Kamikaze,LL.Junior,VSOP.

Napjainkban fennmaradt előadók:
Mr.Busta,aki a Kamikaze zenekarban zenélt Funktasztikussal,aki szintén zenél ma is.Mr.Busta egyébként a hazai rap egyik legnagyobb kiadójának a főnöke,a Real Trill Musicnak,akiket be vett a kiadóba: RedOne,Beef Story,Fülke,Bex,Rhino,Kamion,AK26,Awful,Bódi BB Bettina,D-Nero, Sokak közülük nem tagjuk már a csapatnak.
Essemm szintén hatalmas rap zenész,aki a Garage productionst futtatja.
Siska Finuchi,pedig a Bloose Broovez kiadó főnöke.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése